Ankara Dershane Önerisi

Dershanenin bulunduğu yere, verdiği hizmetlere, ekstra hizmetlere ve sınav türüne göre farklılık göstermektedir. Ayrıca mevcudu az öğrenciden oluşan butik dershaneler ve daha fazla avantajlar sağlar. Butik yani diğer adıyla VIP dershaneler, dershanecilik, özel ders ve birebir eğitim imkânının ortak karışımından oluşur. Ayrıca bazı dershanelerin, öğrencilerin okul dışında da kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmeleri için Etüt merkezleri vardır.

Dershane önerisi yapmadan evvel, dershane nedir ve ne gibi işlevleri vardır? Bunu anlamak gerekir. Dershaneler, herhangi bir eğitim kurumunda eğitim gören öğrencilerin ya da bir sınava hazırlanması gereken mezun kişilerin takviye derslerle sınavlara hazırlanmasını sağlayan eğitim kurumlarıdır.

50 yılı aşkın bir süredir dershaneler eğitim hayatının içinde önemli bir yer tutmaktadır. Zira dershaneler, öğrencilere derslerinde takviyeler yaparak, girecekleri sınavlara daha iyi hazırlanmalarını sağlar. Eğitim sistemindeki bazı yetersizlikler ve sınıfların kalabalık oluşu, öğrencilerin girecekleri sınavlara hazırlıklarında dershanelere olan ihtiyacı ve talebi ortaya çıkartmıştır. Özellikle sınavlara yakın dönemlerde bu talepler artmaktadır.

Dershaneler, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan sınıfların müfredatına göre eğitim veren, öğrencilerin derslerinde daha donanımlı olmalarını ve eksikliklerini gidermelerini sağlayan eğitim kurumlarıdır. Dershaneler sadece örgün eğitimde eğitim gören öğrenciler için değil, mezun olmuş kişiler için de eğitim verir.

KPSS sınavı, TUS ve DUS gibi sınavlar mezun olup devlet kadrosunda görev yapmak isteyenler ya da alanında uzman olmak için zorunlu sınavlara katılacak kişiler için de dershanelerde alanlarına uygun kurslar verilmektedir.

Veliler, çocuklarının daha iyi eğitim almaları için dershane önerisi almakta ve en iyi dershane arayışına devam etmektedir. Dershane ücretleri bazı aileler için bütçeyi zorlasa da, aileler çocuklarının sınavlarda başarılı olması için en iyi dershaneye göndermek için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Dershane Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Dershane ücretlerini belirleyen unsurlar;

Dershanenin Bulunduğu Şehir ve Konumu: Dershane ücretleri Büyükşehir ve büyük şehir olmayan illere göre değişir. Ayrıca çok sayıda şubesi olan dershanelerin ücretleri de birkaç şubesi olan dershanelere oranla daha düşüktür. Bunun nedeni Büyükşehirlerde özellikle ana cadde üzerinde kiraların daha yüksek oluşudur. Dershane, kirayı da ödeyebilmek için dershane ücretini yüksek tutabilir.

Binanın Yapısı: Binanın yapısı ve özellikleri de ücretlere etkendir. Şimdiye göre eski bir binada ders görülüyorsa, kiranın biraz daha uygun olmasından dolayı, dershane ücreti düşük olabilir. Dershane binası lüks bir bina ise, masraflar nedeniyle daha yüksek ücret talebi olabilir.

Hangi Sınavın Kursu Olduğu: Ülkemizde neredeyse her sınavın bir kursu var. Özellikle sınav zamanları yaklaştıkça kurslara olan talep artış gösteriyor. DGS, LGS, KPSS, TUS ve DUS gibi sınavlara göre dershane ücretleri farklılık gösteriyor.

Sınıf Özellikleri: Çok fazla göz önünde olmasa da sınıfların özellikleri de ücretlere etken. Normal bir sınıfta der görecekseniz fiyatlar daha uygunken, bire bir özel derslerin görüldüğü ve en çok 6–10 kişiden oluşan butik sınıfların ücretleri daha yüksek oluyor.

Materyaller ve cihazlar: Dershanecilik faaliyeti yürüten ve okullara sahip olan Sınav eğitim kurumları gibi dershanelerin kendi yayınlarını bastırma imkânı olsa da, her dershanenin böyle bir lüks imkânı yok. Bu yüzden materyalleri, kitapları ve diğer kaynak, araç ve gereçleri piyasadan tedarik etmeleri gerekiyor. Fiyatların yüksek oluşu da haliyle ders araç ve gereçlerinin alımına, dolayısıyla dershane ücretlerine olumsuz yansıyor.

Ekstra Hizmetler: Bazı dershaneler velilere bildirim yapılması, okulun güvenlik kameraları ile izlenmesi ( zaten zorunlu), öğrencinin okula geliş gidişlerinin veliye bildirilmesi gibi pek çok nedenden ötürü dershane ücretlerini yüksek tutabiliyor.

En Çok Tercih Edilen Dershaneler

Türkiye geneli en çok tercih edilen dershaneler, verilen eğitimin kalitesine ya da bilinirliğine göre şehirlerde farklılık gösteriyor. En çok tercih edilen dershaneler ise;

Dershanelerin marka değeri ve dershaneye olan talep dershane ücretlerini etkiler. Dershaneler bir ücret karşılığı hizmet verdiğinden dolayı, ticari işletme olarak kabul edilir. Bu nedenle pazarlık yaparak ya da peşin ödemelerdi belli bir indirim talep edebilirsiniz.

Dershane Ücretleri- Türkiye Geneli

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteren dershanelerden bazılarının 81 şehirde şubesi bulunmaktadır. Bu dershanelerin ortalama ücretleri ise;

Bu dershane ücretleri ortalama ücret bilgisidir. Daha önceleri dershane sayıları fazlayken ücretleri daha düşüktü. Ancak, dershanelerin kapatılması, eğer kapatılmayacaksa özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi zorunlu olduğundan, özel eğitim kurumu maliyetini karşılayamadığından, pek çok dershane kapatılmıştır.

Bu da faaliyet gösteren dershanelerde ücret artışına sebep olmuştur. Bir dershaneye kayıt olmada evvel, dershanenin sunduğu tüm imkânlar ve ücretler araştırılmalı, dershane hakkında ( eğitim ve diğer imkânlar) hakkında bilgi alınmalıdır.

Bir dershanenin ücretinin yüksek olması ya da binasının lüks olması eğitiminin de iyi olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple bölgede bulunan tüm dershanelerle ilgili bilgi alınmalı ve dershane ücretleri arasında karşılaştırma yaparak uygun dershaneye kayıt yaptırılmalıdır.

Butik Dershane Nedir?

Butik dershaneler sınıf mevcudu diğer sınıflara oranla daha az olan dershanelerdir. Sınıf mevcudu bazılarında 4–6, bazılarında da 8–10 kişi arasındadır. Birebir eğitim ve özel ders imkânları mevcuttur. Dershanelerde sadece eğitimi devam eden öğrenciler değil, mezun durumdaki kişiler de eğitim görmektedir.

Özellikle KPSS veya Tus gibi mesleklere yönelik kurslarda mezun öğrenciler günde 5 saat ders yaparken, 2 saat de soru çözümü ve etüt yapar. Dershanenin kütüphanesinde öğrencinin sınırsız çalışma hakkı vardır. Öğrenciye özel eğitim koçluğu ve etkin rehberlik faaliyetleri verilir. Derslere cep telefonu alınmadığından telefon saklama dolapları bulunur. Her hafta değerlendirme ve deneme sınavları yapılır. Öğrencinin yetersiz olduğu konulardaki sorular birebir çözülür.

VIP öğrencilikte de, bazı nedenlerden dolayı derslere katılamayan öğrenciler için düzenlenen özel eğitimden yararlanmaktır. Eksiklikler tespit edilir ve bu eksikliklerin tamamlanması için gereken yapılır. Ders ile ilgili seviye tespiti yapıldıktan sonra bir çalışma programı düzenlenir ve buna göre derslere devam edilir. Bu sayede de daha üst seviyelere çıkılabilir.

VIP dershanelerde öğrencinin dikkatini dağıtacak unsurlar bulunmaz ve dersleri uzman öğretmenler tarafından verilir. Ders sayısı arttıkça birim ücreti düşer. Örneğin 9 derse kadar 200 TL. 79 derse 95 TL. ve 160 ders ve üzerine 80 TL. birim fiyatı uygulanabilir.

En Çok Tercih Edilen Dershanelerin Ücretleri

Dershane ücretleri ortalama olarak değişse de, bulunduğu ile ve şube sayısına göre farklılık gösterir. Şubesi olan dershanelerin ücretleri daha düşüktür.

Odtülüler Dershanesi 

20 yılı aşkın köklü bir eğitim kurumu olan Odtülüler Dershanesi, Türkiye’de en çok şubesi olan dershanelerden biridir. Eğitim kalitesinin yüksek olması ve özenle seçilen eğitimcileri ile en çok tercih edilen dershanelerden biridir.

Dershane Ücretleri Ödemesi Nasıl Yapılır?

Dershane ücretleri anlaştığınız dershane ile yaptığınız anlaşmaya bağlı olarak aylık, dönemlik yaptığınız anlaşmaya bağlı olarak ödenir. Ücretler ise dershanenin şartlarına, bulunduğu şehre ve şubelerinin sayısına göre farklılık gösterir. Çok şubeli dershanelerde kurs ücretleri kursun cinsine göre değişiklik gösterir.

Dershanelerin belirlediği ücretler her yıl, ülke ekonomisindeki değişikliklere göre farklılık gösterir. Dönem başlarında yeni kayıt indirimleri yapılırken, bazı dershanelerde yaptıkları bursluluk sınavlarıyla yüzde 50 bursluluk ya da belli bir sıralamaya giren ve tam puan alan öğrencilere ücretsiz burs hakkı tanımaktadır.

Dershane ücretleri, anlaşma yapılan döneme bağlı olarak taksit ya da peşin ödeme ile yapılır. Yerel dershaneler senet düzenleyerek elden taksit imkânı sunarken, kurumsal olanlar ise kredi kartına belirlenen taksit sayısı üzerinden taksitlendirme yapmaktadır.

Dershane ile anlaşma yapmadan evvel bütün dershanelerin hem eğitim hem de ücret şartlarını birebir görüşmeniz önemlidir. Dershanelerin yeni kayıt yapan öğrenciye yeni kayıt indirimi yapması gibi bazı fiyat indirimine gidebilecekleri ya da öğrencinin okul durumuna göre bir indirim fırsatınız olabileceğinden, bu fırsatları iyi değerlendirmeniz gerekir.