Verimli bir öğrenme süreci için disiplin kavramı olmazsa olmazdır. Disiplin, öğrencinin akademik alandaki başarısını yükselttiği gibi, sorumluluk bilincinin de uygun bir şekilde oluşmasına yardımcı olur. Odtülüler Eğitim Kurumları’nda ders verimliliğini yükseltmek, okul kurallarını belirlemek ve öğrencilerin sorumluluk bilinçlerinin gelişimini sağlamak adına bir takım disiplin kuralları uygulanır.

  • Derse geliş saatleri son derece önemlidir. Derse geç kalan öğrenci derse alınmaz ve bir sonraki dersin başlangıç saatine kadar kütüphaneye ders çalışmaya gönderilir. Ayrıca derse geç kalan öğrenciye, dersin branş öğretmeni tarafından ceza ödevi verilir. Ceza ödevi genellikle belirli sayıda ek soru çözümünden oluşur.
  • Öğrencilerin konuları pekiştirmesi ve sorumluluk bilincinin gelişmesi için öğretmenlerimiz tarafından ev ödevleri verilir. Verilen ödevleri yapmayan öğrenciler, o ödevi tamamen bitirmeden okuldan çıkış yapamazlar.
  • Etüt ve ders giriş çıkış saatlerine uymayan, ve kendisine ayrılan süre için ek derse katılmayan öğrencilerin tüm etüt ve birebir ders anlatımları bir veya iki hafta için tamamen iptal edilir.
  • Öğrencilerin sosyal medya ve teknolojik etkenlerden olumsuz etkilenmemesi için kurumumuzda ilk ders saatinde tüm cep telefonları toplanır ve kilitli dolaplarda ders bitimine kadar saklanır. Öğrencisi ile iletişime geçmek isteyen veliler ise kurumumuz ile iletim sağlayarak öğrencilere ulaşabilirler.
  • Cep telefonunu teslim etmekte sorun çıkaran öğrencilerin velisi ile iletişime geçilir ve bu durum ile ilgili öğrencinin tutumu anlatılır. Velinin de onayı alınırsa, öğrencinin cep telefonu 1 ile 4 hafta arasında kendisine verilmez.
  • Ders akışına uyum göstermeyen, ödev yapmamayı ve derslere katılmamayı alışkanlık haline getiren, etüt ve birebir ders saatlerine uymayan, rehberlik ve öğrenci koçluğu toplantılarına katılmayan öğrencilerin kurum ile ilişkisi tamamen kesilir.
  • Kurumumuza kayıt yapılırken öğrenciler ile aramızda disiplin kuralları ile ilgili sözleşme imzalanır. Bu sözleşmede uyulması gereken tüm kurallar öğrenciye hem sözlü hem de yazılı şekilde aktarılır. Disiplin kurallarını sürekli ihlal eden öğrencilere öncelikle kısa süreli uzaklaştırma cezası verilir. Ceza bitiminden sonra öğrencinin disiplin kurallarına uymamayı sürdürdüğü görülürse, kurum ile ilişkisi tamamen kesilir ve kayıt iptali gerçekleşir.