Dershane Fiyatları

Dershane fiyatları, dershanenin bulunduğu şehre, ilçeye ve konuma göre farklılık gösterir. Büyükşehir statüsündeki şehirlerde fiyatlar daha yüksekken, nüfusun az olduğu şehirlerde ve dershanelerin şubelerinin olduğu şehirlerde fiyatlar daha makuldür. Dershaneler, verilen kurs şekline göre de farklı ücretler belirleyebilir.

Dershanelerin kapatılmasına karar verilmesine rağmen, özelikle uzun yıllar faaliyette olan pek çok dershane kapatılmayarak, özel eğitim kurumları adı altında faaliyetlerine devam etmektedirler. Özellikle sınav dönemlerinde daha çok tercih edilen etüt merkezleri ve dershanelerin fiyatları her yıl güncellenmektedir.

Dershane Fiyatları Neye Göre belirlenir?

Dershane fiyatlarını belirleyen pek çok etken vardır. Bunu büyük çoğunlukla, eğitim kurumunun bulunduğu il, semtin özellikleri, binanın konumu, eğitim kurumunun verdiği hizmetler ( Kamera ile takip, butik sınıf, ekstra kaynaklar, SMS ile bilgilendirme, Öğrenci sigortalama vb.), sınıfların bakımı, öğretmenlerin hizmet verdiği yıla göre belirlenen maaşları gibi pek çok unsur, fiyatları etkiliyor.

Dershanenin Bulunduğu İl

Türkiye’de 81 il var. Bunlardan 30 tanesi Büyükşehir statüsünde. Genellikle Büyükşehir statüsünde olan dershanelerin fiyatları daha yüksektir. Örneğin İstanbul’da dershane fiyatları Beşiktaş, Kadıköy gibi ilçelerde 40 Bin TL.’yi bulurken, bazı ilçelerde ise fiyat 9 Bin TL.ye kadar düşebiliyor. Ankara’da Sincan ve Çankaya gibi ilçelerde fiyatlar yüksek iken, diğer ilçelerde ortalama fiyat ise 7 Bin ile 14 Bin TL. arasında. İzmir’de bazı ilçelerde 45 Bin TL.yi bulan dershane ücretleri diğer ilçelerde 7-14 Bin TL. arasında farklılık gösteriyor.

Antalya’da ise bazı dershaneler VIP sınıf hizmeti verdiğinden, bu dershanelerin fiyatları daha yüksektir. 8 Bin ile 30 Bin TL. fiyat arasında hizmet veren dershaneler de mevcuttur.

Semt Özellikleri

Dershane fiyatları, şehirlerdeki ilçelere hatta bulundukları semtlere göre de değişiklik göstermektedir. Daha elit semtlerde fiyatlar oldukça yüksek iken, diğer semtlerde ise fiyatlar biraz daha düşüktür.

Binanın Konumu ve Yapı Özellikleri

Dershanelerin ücret belirlemesindeki bir unsur da, binanın konumu ve yapı özellikleridir. Bu özellik çok fazla göz önünde olmasa da, binanın eski yapı ya da lüks yapı olması da fiyatı belirleyen unsurlar arasında. Yeni yapılar lüks binalarda hizmetler de lüks olduğundan daha yüksek fiyatlar belirleniyor. Binanın işlek bir caddede olması, deniz manzara olması, doğa içinde olması bile bir etkendir.

Verilen Hizmetlere Bağlı Fiyatlandırma

Dershane fiyatları belirlenirken, dershanede verilen hizmetler de baz alınır. Derslerde kullanılan materyaller, ekstra kaynaklardan tutun da öğrenceye öğrenim gördüğü sürece sigortalama, öğrencinin dershaneye giriş-çıkış saatlerinin velilere SMS ile bildirilmesi gibi pek çok hizmet sunulmaktadır. Ayrıca öğrencilerin öğretmenleriyle birebir ders yapabildikleri butik sınıflar, dersliklerin kamera ile takibi, sınıfların bakımı ve kantin hizmetleri gibi pek çok hizmet özelliğine bağlı olarak da fiyatlandırma yapılması söz konusudur.

Öğretmen Maaşları

Dershanelerde öğretmen maaşları özel sektör maaşlarına göre belirlenir. Yeni başlayan öğretmenlere 4.253 T. Yani asgari ücretten ödeme yapılırken, daha deneyimli öğretmenlerin maaşları ise 5 ile 10 Bin TL. arasında değişmektedir. Bu nedenle dershane fiyatları belirlenirken öğretmenlerin maaşları da önemli bir etkendir.

 Güncel Ekonomik Durum

Türkiye ekonomisi sürekli olarak değişen bir ekonomiye sahiptir. Özellikle Dolar ve Euro’daki düşüş ve yükselme, ekonomimizi olumlu ya da olumsuz şekilde etkilemektedir. Haliyle bu durum dershane fiyatlarına da yansıyor. Dershane için gerekli olan cihazların alımı, bakımı, yüksek kitap maliyetleri gibi şeyler de fiyatlara etki ederek daha çok yükselmesini sağlamaktadır.

Dershane Fiyatları ve Sınav Türleri

2022 yılının ilk aylarında olmamıza rağmen, dershane fiyatları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10 daha yükseldi. Çocuklarının iyi bir eğitim alması ve girecekleri sınavlarda daha başarılı olması için aileler çocuklarını dershanelere göndermek zorunda kalıyor. Ancak, ülkede isim yapan dershanelerin fiyatları oldukça yüksek ve finansal açıdan da pek çok aileyi zorluyor.

Bu dershanelerden yerel olanlarda var ancak bir marka haline gelen dershaneler daha çok tercih ediliyor. Yerel dershanelerin fiyatları daha uygun ve pek çoğunda verilen eğitimler kaliteli olduğu halde tercih edilmeme olasılıkları da yüksek.

Sınav Türleri

Dershane fiyatları belirlemede bir etken de sınav türleri. KPSS, TUS, DUS, DGS ve LGS gibi kurslara, sınavlar yaklaştıkça daha çok talep artıyor.

KPSS Dershane Fiyatları

KPSS, devlet kadrolarında çalışacak devlet memurlarının yeterlilik durumunu ve seviyelerini tespit için yapılan genel bir sınavdır. Bu sınavda memurluk için kurumlara başvuracak adayların genel bilgi seviyeleri ölçülür ve barajı geçenler sınavda başarılı olur. KPSS sınavlarına ortaokul, lise, ön lisans ve lisans eğitimlerini tamamlamış kişiler başvurur. Okullardan yeni mezun olanların bilgileri taze iken uzun zaman önce mezun olmuş adayların sınavlardan geçebilmeleri için ders takviyesine ihtiyaçları vardır. Özellikle sayısal alanlarda yetersiz olan adaylar ise KPSS alanlarında eğitim veren dershanelere, eksikliklerini gidermek için kayıt olmaktadırlar. Evde ders çalışmak için uygun bir ortamı olmayan ya da yeterli çalışamayacağını düşünen adaylara, dershaneler iyi fırsatlar sunar.

KPSS dershaneleri, diğer dershanelere oranla daha makul fiyatlarda hizmet verir. Ortalama dershane fiyatları 2.400 TL. ile 3.800 TL. arasındadır. Bu dershanelerle görüştüğünüzde bire bir indirim ya da arkadaşlarınızla birlikte gittiğinizde daha uygun fiyatlarla kayıt olabilirsiniz.

TUS ve DUS Dershane Fiyatları

Amerikan Yargıçlık sınavından sonra dünyanın en son 2.sınavı olan TUS ( Tıpta uzmanlık sınavı), Tıp Fakültesi mezunlarının uzman olabilmesi için zorunlu bir sınav. DUS sınavı da Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimine giriş sınavı da TUS gibi zorunlu. Bu sınavlar yılda 2 kez yapılıyor. Daha önceleri 3 büyük ilde yapılan sınavlar şu anda 14 ilde yapılmakta. TUS sınavına çalışmak için özellikle yetersiz olan derslerin takviyesini almak önemli.

TUS ve DUS sınavlarına hazırlık dershane fiyatları birbirine yakın. Sınava girmek isteyen adaylardan pek çoğu yoğun hastane görevleri nedeniyle kayıt yaptıramadıklarından dolayı, kayıt olan öğrenci sayısı az. Bu da daha az mevcutlu sınıflarda ders yapılma imkânı sağlıyor. Dershane fiyatları ise 12 bin ile 40 Bin TL. arasında değişiyor. Ayrıca TUS kampı dâhil edilirse fiyat 60 Bin TL. ye kadar yükselebiliyor. Sınavlara yönelik pratik ders çalışmalarıyla hem önemli ders konuları görülüyor hem de sınav sistemi tanınmış oluyor.

DGS Dershane Fiyatları

Fakültelerin iki yıllık ön lisans programlarından mezun olan kişilerin dört yıllık fakültelere geçişi için yapılan DGS (Dikey Geçiş Sınavı), sınavından en az 250 puan almak gerekli. DGS sınavına hazırlanmak isteyen ve kendini bilgi anlamında yetersiz gören pak çok kişi DGS hazırlık dershanelerine kayıt yaptırıyor. DGS dershaneleri ücretleri ise 2.500 -5.000 TL. arasında değişirken bazı yerlerde ise 6 Bin TL. ye kadar yükselebiliyor. Bazı dershaneler ise belli bir fiyat indirimi yapabiliyor.

YKS Dershane Fiyatları

YKS, Yüksek öğretim kurumları sınavıdır ve TYT, AYT ve YDT oturumları olarak 3 oturumda gerçekleşir. Normal ya da nitelikli bir dershaneden mezun olun, lise son sınıf öğrenci ya da AÖF mezunu olun, 4 yıllık eğitim veren bir üniversiteye girebilmek için YKS sınavına girilmesi gereklidir.

Bu sınavlar Haziran ayı ortalarında gerçekleştirilir. YKS sınavını kazanmak için disiplinli bir çalışma sistemi oluşturulur ve ders planına uygun çalışmak gerekir. Bilgilerinin yetersiz olduğunu ve evde sağlıklı/verimli çalışamayacağını düşünen adaylar, sınavlara çalışmak için dershanelere başvurarak, derslerdeki eksikliklerini tamamlamaya çalışırlar.

YKS dershane fiyatları ilden ile farklılık gösterse de ortalama 5 Bin ile 15 Bin TL. arasındadır.

LGS Dershane Fiyatları

LGS sınavı, liselere geçiş sınavıdır. Ortaöğretimden liselere özellikle Anadolu liseleri ve mesleki teknik liseler gibi nitelikli liselere geçiş için zorunlu bir sınavdır. Nitelikli olmayan liselerde okumak isteyenler için zorunlu değildir. Bu tür liselerde de adrese dayalı sistem ile kayıt yaptırılır.

LGS dershane fiyatları ise dershanenin bulunduğu şehre göre farklılık gösterir. Ortalama fiyatlar ise 5 Bin ile 10 bin TL. arasındadır.

Etüt Merkezleri Fiyatları

Özellikle yaz dönemlerinde yoğun ilgi gören etüt merkezleri, öğrencilerin okul dışındaki zamanlarını daha eğlenceli ve verimli geçirmeleri için faydalı aktiviteler yapmalarını sağlayan merkezlerdir. Eğitim- öğretim hizmeti sağlar. Etüt merkezleri:

  • Okulda görülen ama tam anlaşılmayan derslerin tekrarları yapılır.
  • Eğitici oyunlarla öğrencilerin daha eğlenceli vakit geçirmesi sağlanır.
  • Öğrencilerin ödevlerine ve projelerine yardım desteği sağlanır.
  • Disiplinli, programlı ve verimli ders çalışma alışkanlıklarını kazandırır.

Etüt merkezlerinin ücretleri ise 3 aylık dönem için ortalama Bin TL. merkezin verdiği hizmetler ve kuruma göre 2 Bin TL., bir eğitim-öğretim döneminde devam edilecekse bu ücret 4 Bin TL. ye kadar çıkmaktadır. Bu fiyat farkı toplam eğitim süresi ve merkezde öğrencilere verilen öğün sayısına göre değişmektedir.

Etüt merkezlerinin en büyük yararı, çocukların yaz tatili rehavetine kapılmadan ancak yine tatildeymiş gibi, yiyecek ve eğlence ihtiyaçlarının karşılanarak eğitim desteği verilmesidir. Bu da etüt merkezlerini pak çok aile için cazip kılmaktadır. Özellikle çalışan anne babaya sahip çocuklar için hem tatil ihtiyacı giderilir hem de derslerinden uzaklaşmış olur.

Dershanelerde Fiyatlandırmada Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle dershane fiyatları dershanenin bulunduğu şehre, hangi sınavlara hazırlık içir kurs verildiğine göre değişiklik gösterir. Dershane fiyatları her yıl güncellendiği gibi sazı dershanelerde 2. dönemde dershane fiyatları farklılık gösterir. Dershanelere kayıt yaptırılacağı zaman bire bir görüşme yapılması daha avantajlıdır.

Bazı dershanelerde okullardaki başarı sırasına göre burs imkânı veya belli bir ücret indirimi imkânı tanınır. Ayrıca her yeni dönemde yeni kayıt yaptıran öğrenciler için de fiyat indirimi yapılmaktadır.

Öncelikle bulunduğunuz yerdeki yerel dershanelere bakmanız gerekir. Buralarda da eğitim kalitesi yüksek. Ayrıca bilindik yani markalaşmış dershanelerden daha uygun fiyatlı olmaları da günümüz ekonomisinde önemli bir etken. Bu arada birkaç şubesi olan bilindik dershaneler, ücretlerini merkez dershaneden daha düşük tutmaktadır.

Kayıtlar yapılmadan evvel, ücret konusunda daha iyi fırsatlar sunan dershanelerle iletişime geçerek, en uygun fiyatlı ama eğitim kalitesi iyi dershaneleri belirlemeniz ve kayıt avantajlarından yararlanmanız gerekir.