Türkiye’de artan genç nüfusla birlikte her geçen sene merkezi sınavlara giren öğrenci sayıları da artmaktadır. Özelliklerde büyük şehirlerde, göçün de etkisiyle sınavlara giren öğrenci sayılarında ciddi artışlar meydana gelmektedir. Öğrenci sayılarının artması sınav rekabetini de artırmakta ve bu sebeple aileler çocuklarının daha iyi bir okul kazanabilmesi için çocuklarını butik dershaneler ve temel liselere göndermektedir. Bu eğitim kurumlarında devlet okullarına göre sınıflarda daha az öğrenci bulunmakta ve bu sayede öğretmenler öğrencileriyle daha yakından ilgilenebilmektedir.

Butik dershaneler ve temel liseler öğrencinin sınavlara daha iyi hazırlanması için öğrencilerle yakından ilgilenmektedir. Öğrencinin anlamadığı ya da yeterli olmadığı konularda özel dersler ve birebir etütlerle öğrencinin konuyu anlamasını sağlamaktadırlar. Bunun yanında öğrenci koçluğu ve danışmanlıklarla öğrencinin hangi konuda daha yetenekli olduğunu tespit ederek gelecekte hangi mesleği yaparken daha başarılı ve daha mutlu olacağının da ortaya çıkarılmasına katkıda bulunurlar. Bu sayede başarılı bir öğrencinin ilgisi olmayan bir alanda mutsuz olmasının da önüne geçilir. Ayrıca sınava hazırlık oldukça yoğun tempolu çalışmayı gerektiren zorlu bir süreç olduğundan derslerde yer alan konuları iyi öğrenmenin yanı sıra psikolojik olarak da iyi hazırlanmayı gerektirmektedir. Bu eğitim kurumlarında yer alan psikolojik danışmanlar sayesinde öğrencide sınav sürecinde oluşabilecek iniş çıkışların önüne geçilerek öğrencinin sınava en iyi şekilde hazırlanması sağlanmaktadır.

Ülkemizde çok sık eğitim ve sınav sisteminde değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler iyi takip edilmeden öğrencinin doğru ve verimli bir şekilde sınava hazırlanması mümkün değildir. Butik dershaneler ve temel liselerde bulunan öğretmenler bu değişiklikleri yakından takip ederek öğrencinin sınava en iyi şekilde hazırlanmasını sağlamaktadır. Değişen sınav sistemine hızlıca ayak uydurarak öğrencinin zamanının boşa geçmesi önlenmektedir.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana gibi Büyükşehirlerde butik dershaneler ve temel liseler yoğun bir şekilde faaliyet göstermektedir. Örneğin Kızılay dershane açısından çok sayıda alternatifin bulunduğu oldukça önemli bir merkezdir. Her bütçeye uygun, farklı özelliklere sahip bu eğitim kurumları sayesinde öğrencinin sınavlara çok daha iyi hazırlanması ve başarılı olarak iyi bir geleceğe sahip olması mümkündür.