Her yıl milyonlarca öğrenci kaliteli bir geleceğe sahip olabilmek ve iyi bir okul eğitim görebilmek için merkezi sınavlarda ter döküyor. Bu durum Ankara, İstanbul, İzmir nüfusun kalabalık olduğu yerlerde rekabetin daha üst seviyelere çıkmasına sebep oluyor. Rekabetin fazla olmasından dolayı aileler, çocuklarının sınavda geri sıralara düşmemesi ve sınava daha iyi şekilde hazırlanabilmesi için çocuklarının dershanelerde eğitim almasını sağlıyor. Dershaneler öğrencileri merkezi sınavlara hazırlamalarının yanı sıra okul derslerine yönelik programlar da yürütürler. Bundan dolayı dershaneler eğitim sisteminde son derece önemli yerlere sahiptirler. Ankara’da Batıkent dershane kalite ve alternatiflerinin fazla olduğu yerlerin başında gelir.

Dershaneler, öğrencileri merkezi sınavlara hazırlamasıyla birlikte okul derslerine yönelik programlar uyguladığından dolayı öğrencinin okul başarısını da olumlu yönde etkilerler. Dershanelerde sınıf ortamında yapılan derslerin yanı sıra öğrenciye özel dersler ve birebir etütler de yapılır. Ayrıca dershanelerde psikolojik danışmanlık hizmeti ile öğrenci koçluğu hizmeti de bulunur. Bu sayede öğrenci sınava konular açısından hazırlanmasının yanı sıra psikolojik ve mental olarak da hazırlanma imkanı bulur. Dershaneler, psikolojik danışmanlık hizmeti ile sınav döneminde yaşanacak psikolojik sorunların önüne geçerek öğrencinin motivasyonunu en üst seviyede tutmasını sağlar. Öğrenci koçluğu hizmeti ile de öğrencinin yeteneklerinin keşfedilmesi sağlanır ve bu sayede başarılı bir kariyer planı oluşturulur. İyi bir psikolojik danışmanlık ve öğrenci koçluğu hizmeti dershanelerin kalitesini gösteren önemli göstergelerden biridir.

Ülkemizdeki eğitim ve sınav sisteminde çok sık şekilde yapılır. Yapılan değişikliklerin yakından takip edilmesi, öğrencinin sınava en doğru şekilde hazırlanmasını sağlar. Dershaneler, sahip oldukları bilgi birikimin getirdiği avantajla yapılan bu değişiklikleri yakından takip etme kapasitesine sahiptir. Bu sayede öğrenciler yeni sınav sistemine kolay bir şekilde adapte olarak zaman kaybetmemiş olurlar.

Ülkemizde çok sayıda dershane öğrencilerin kaliteli bir eğitim alabilmesi için faaliyet gösterir. Örneğin, Kızılay dershane çeşitliliğinin üst düzeyde olduğu son derece önemli bir merkez durumundadır. Kızılay dershane açısından her kesime uygun şartlardaki dershaneleri birarada bulundurur. Kızılay dershane çeşitleri sayesinde öğrencinin sınava en iyi şekilde hazırlanarak iyi bir kariyere sahip olması mümkün hale gelir.