Ülkemizin artan genç nüfusu ve üniversite okuyarak meslek kazanma noktasındaki bilinçlenme ile her yıl merkezi sınavlara giren öğrenci sayısında ciddi bir artış meydana geliyor. Özelliklerde Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde her yıl yüzbinlerce genç merkezi sınavlarda ter döküyor. Öğrenci sayılarındaki artış sınavlardaki rekabeti de ciddi şekilde artırıyor. Bu yüzden aileler çocuklarının daha iyi bir geleceği olsun diye çocuklarını dershanelere gönderiyor. Dershanelerde hem okula takviye dersler yapılırken hem de direk sınavlara yönelik dersler yapıldığından, dershaneler eğitim sisteminin oldukça önemli bileşenlerinden biri haline gelmiş durumdalar. Ankara’da Kızılay dershaneler açısından son derece çeşitli ve kaliteli alternatifler sunduğundan dolayı oldukça önemli bir dershane merkezidir.

Dershaneler öğrencinin hem okul derslerine hem de sınavlara daha iyi hazırlanması için öğrencilerle oldukça yakından ilgilenirler. Öğrencinin eksiği olan konularda gerek özel dersler gerekse de birebir etütlerle öğrencinin konuyu daha iyi anlamasını sağlamalarının yanı sıra öğrenci koçluğu ve danışmanlık hizmeti öğrenicinin yeteneklerini keşfetmesine olanak tanırlar. Bu sayede öğrencinin hangi mesleği yaparken daha başarılı ve daha mutlu olacağı belli olurken daha iyi bir kariyer planı yapması da mümkün olur. Bunun yanında dershaneler, zorlu bir süreç olan sınava hazırlık sürecinde öğrencilerin konuları daha iyi anlamalarını sağladıkları gibi psikolojik olarak da sınava hazırlanmasını sağlarlar. Dershanelerde bulunan psikolojik danışmanlar, sınav sürecinde öğrencide yaşanabilecek ruhsal bozukluk ve kaygıların önüne geçilmesini sağlayarak öğrencinin sınava çok daha iyi bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olur.

Sınav ve eğitim sisteminde çok sık değişiklikler meydana geldiğinden dolayı bu değişikliklerin iyi takip edilmesi öğrencinin sınava daha doğru bir şekilde sınava hazırlanmasını sağlar. Dershaneler, tüm bu değişiklikleri oldukça yakından takip eder ve öğrencilere yeni sınav sistemine uygun eğitim verirler. Bu konudaki tecrübeleri sayesinde değişen sınav sistemine kolayca ayak uydurabilirler.

Başta büyükşehirler olmak üzere ülkemizin tamamında dershaneler yoğun bir şekilde faaliyet göstermektedir. Örneğin, Kızılay dershaneler açısından çok sayıda alternatife sahip olan oldukça önemli bir merkez konumundadır. Kızılay dershaneler içinde her bütçeye uygun, çeşitli özellikleri bulunan dershaneler mevcuttur. Kızılay dershaneler sayesinde öğrencinin sınavlara daha iyi hazırlanması ve daha iyi bir geleceğe ulaşması mümkündür.