Çocuklarımızın iyi bir geleceğe sahip olabilmesi kaliteli eğitimden geçer. Günümüzde iyi bir gelecek iyi bir eğitimden geçer. Gerek lise gerekse de üniversite düzeyinde her yıl milyonlarca kişi merkezi sınavlara girdiğinden dolayı iyi bir okul kazanmak için öğrenciler arasında büyük bir rekabet vardır. Bu rekabette öne çıkabilmek için öğrenciler ve aileleri çoğu zaman dershane desteği alırlar. Ülkemizde özellikle son yıllarda artan rekabetin de etkisiyle çok sayıda yeni dershane açılmıştır. Öğrencilere en kaliteli eğitim veren özel eğitim kurumlarının başında ise butik dershaneler gelir.

Butik dershaneler,  eğitimlerini az kişilik sınıflarda verirler. Bu durum öğretmenin, öğrenciyle birebir ve daha uzun süre ilgilenmesini sağladığından dolayı öğrenci konuları daha iyi kavrar. Bu dershanelerde genel olarak sınıf mevcudu bir kaç öğrenciden oluşur. Bu da öğrenciye özel programlar uygulanmasına olanak verir. Butik dershaneler, bünyelerinde kaliteli öğretmenleri barındırırlar. Bu sayede eğitim diğer bir çok eğitim kurumuna oranla daha kaliteli olur. Ayrıca butik dershanelerde öğrenciye özel koçluk sistemi uygulanır. Koçluk sistemi sayesinde öğrencinin daha başarılı ve mutlu olacağı bir kariyer planı yapmak mümkün olur. Butik dershanelerde bulunan bir diğer hizmet psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetidir. Özellikle sınav süreçleri uzun, zorlu ve yorucudur. Bu yüzden bu süreç içerisinde öğrencilerde motivasyon kaybı ve kaygı bozukluklukları görülebilir. Butik dershaneler, uygulamış oldukları öğrenciye özel danışmanlık ve rehberlik uygulamaları ile öğrencide görülebilecek her türlü psikolojik sorunun önüne geçilmesini sağlar.

Başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere artan ihtiyaç doğrultusunda ülkemizin hemen hemen bütün il ve ilçe merkezlerinde dershaneler ve çeşitli özel eğitim kurumları açılmıştır. Butik dershaneler, bünyelerinde kaliteli ve deneyimli öğretmenler barındırmaları, değişen sınav sistemlerini takip ederek hızlıca uyum sağlamaları, sınıf mevcutlarının çok az öğrenciden oluşması, gelişmiş öğrenci koçluğu, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri bulunması, iyi fiziksel özelliklere sahip olması gibi bir çok özelliği birarada barındırırlar. Bu özellikleri ile butik dershaneler, gerek devlet okullarından gerekse de diğer bir çok özel eğitim kurumundan ayrılarak ön plana çıkarlar.