Dershaneler, her seviyeden öğrenci için hem okul derslerine ve ödevlerine hem de merkezi sınav sistemi için hazırlanılmasına destek veren özel eğitim kurumlarıdır. Eğitim verimliliğinin artırılması adına dershane arayışına giren veliler ve öğrenciler birçok seçenek ile karşılaşırlar. Dershane seçimi yapılırken bazı noktalara dikkat edilmesi alınacak olan hizmetin kalitesinin ciddi oranda artmasını sağlayabilir. Öğrenci sayısının bir hayli fazla olduğu ülkemizde, birçok dershane aktif olarak hizmet vermektedir. Özellikle büyük şehirlerde ve nüfusun yoğun bulunduğu bölgelerde bu sayılar daha yükselir. Bu dershaneler arasında seçim yaparken fiyat da önemli bir konudur. Dershane sayısının bir hayli fazla olduğu Batıkent, dershane fiyatları konusunda çeşitlilik sunan bir bölgedir.
Dershaneler, öğrencilerin akademik gelişimlerinin artırılmasını amaçlayan eğitim kurumlarıdır. Dershanelerde her seviyeden öğrenci grubu için farklı eğitim programları ve öğrenme teknikleri uygulanır. Örneğin ortaokul grubu için dersler genellikle okula yardımcı olacak şekilde lise giriş sınavına yönelik olarak işlenir. 9, 10, 11 ve 12. Sınıflarda ise dersler genellikle üniversite sınavına ve okul derslerine yönelik alan derslerinin işlenmesi ile devam eder. Mezun grubunda ise tamamen üniversite sınavına yönelik bir çalışma yapıldığı görülür. Ayrıca dershanelerde öğrencilere etüt imkanı sunulur. Etüt imkanı sayesinde öğrencilerin eksiklik yaşadıkları konuları tamamen öğrenmeleri sağlanır. Dershanelerin sağladığı bir diğer avantaj ise deneme ve tarama sınavlarıdır. Düzenli olarak yapılan bu sınavlar sayesinde öğrencilerin girecekleri önemli sınavlara hazırlanmaları sağlanır. Ayrıca soru çözme alışkanlığının kazandırılması da deneme ve tarama sınavlarının sunduğu bir diğer avantajdır.
Bütün dershanelerde öğrencilere rehberlik hizmet sunulur. Rehberlik hizmeti kapsamında öğrencinin eksiklik yaşadığı ders ve konu dağılımlarına göre özel ders programları hazırlanır. Böylece başarı seviyesinin artırılması amaçlanır. Modern bir eğitim anlayışı benimseyen dershanelerde öğrenciler için eğitim koçluğu hizmeti de sunulur. Eğitim koçluğu hizmeti ile her bir öğrencinin akademik gelişimi yakından takip edilir ve bu doğrultuda özel çalışmalar yapılarak öğrencinin başarı seviyesinin artırılması amaçlanır. Dershane seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de disiplin uygulamalarının olup olmamasıdır. Disiplin uygulamasına sahip olan dershanelerde başarı oranı genellikle daha yüksektir.