Ülkemiz, özellikle Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığı zaman genç nüfus oranı ile dikkat çeker. Ve genç nüfusumuzun çok büyük bir bölümünü öğrenciler oluşturur. Ayrıca ülkemizde eğitim sistemi merkezi sınavlar üzerine kurulmuştur. İyi bir lisede veya iyi bir üniversitede eğitim görmek için merkezi sınavlarda üstün bir başarı göstermek gerekir. Okullar, çoğu zaman öğrencilere sadece akademik alanda eğitim verirler ve bazı durumlarda bu eğitim iyi bir üniversite veya lise kazanmaya tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle öğrencilerin profesyonel bir dershaneden destek alması her zaman başarıyı artıran bir etken olmuştur. Ülkemizde özellikle büyük şehirlerde öğrenci sayısı çok fazladır. Bu nedenle artan taleplere ihtiyaç verebilmek adına büyük yerleşim merkezlerinde çok sayıda dershane yer alır. Yoğun nüfusu ile dikkat çeken Batıkent dershane konusunda birçok seçeneğe sahiptir. Veliler ve öğrenciler bu dershaneler arasında bir araştırma yaparak hem fiyat hem de hizmet anlamında kendilerine en uygun dershaneyi seçebilirler.

Dershanelerin sunduğu en büyük avantajlardan biri hiç şüphe yok ki rehberlik servisleridir. Rehberlik servisi hizmetleri ile öğrencilerin zamanı doğru kullanabilme kabiliyeti kazanması amaçlanır. Ayrıca başarıya engel olabilecek sınav kaygısı gibi olumsuz psikolojik durumlar da rehberlik servisi tarafından yapılar çalışmalar ile kolayca aşılabilir. Modern eğitim anlayışı ile hareket eden bazı dershanelerde öğrenci koçluğu hizmeti de sunulur. Öğrenci koçluğu hizmeti kapsamında her öğrenci ile ayrı ayrı ilgilenilir. Özel ders programları ve kullanılacak olan hafıza teknikleri uzman koçlar tarafından seçilir. Bu şekilde öğrencinin başarı oranı ciddi oranda artış gösterir.

Dershaneler ayrıca boş zamanların verimli bir şekilde değerlendirilmesini sağlayan kurumlardır. Bazı dershaneler, yaz dönemleri için özel kurslar düzenler. Ayrıca hemen hemen bütün dershanelerde öğrencilerin ders dışı zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirebilmesi için kütüphane ortamı sunulur. Dershane seçimi yapılırken mutlaka iyi bir tercihte bulunulmalıdır. Örneğin disiplin uygulamalarının olması, öğrencilerin düzenli olarak deneme ve tarama sınavlarına tabi tutulması, iyi bir kütüphane ortamı sunulması, modern ders araç gereçlerine sahip olunması, kendisini ispatlamış uzman kişiler ile birlikte çalışılıyor olması dershane seçimindeki en önemli kriterler olmalıdır.