Ülkemizde artan genç nüfus ile birlikte her yıl lise ve üniversiteler için merkezi sınavlara giren öğrenci sayısında da artış meydana geliyor. Başta Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere her yıl yüz binlerce öğrenci lise ve üniversite sınavlarında ter döküyor. Bu yüzden artan rekabet dolayısıyla aileler çocuklarının sınavlarını kazanabilmesi için onları dershanelere gönderiyor. Dershanelerde merkezi sınavlara yönelik derslerin yanı sıra okula takviye dersler de bulunuyor. Ülkemizde dershane sayısı ve dershaneler arası rekabet arttığından dolayı dershane fiyatları günümüzde oldukça uygun seviyelerdedir.
Dershanelerde öğrencilerin konu eksikleri özel dersler ve birebir etütler sayesinde kapatılır ve öğrencilerin konuları daha iyi kavraması sağlanır. Bununla birlikte dershanelerde öğrenci koçluğu ve psikolojik danışmanlık hizmetleri de vardır. Bu hizmetler sayesinde öğrenciler hangi alana daha yetenekli olduğunu kavrayabilirler. Bu durum da öğrencilerin başarılı olacakları mesleği yaparak daha iyi yerlere gelmelerine olanak verir. Ayrıca dershaneler, oldukça yoğun ve zorlu bir süreç olan sınava hazırlık sürecinde öğrencilere psikolojik destek vererek ruhsal durumlarının tüm sınav süreci boyunca iyi durumda olmasını sağlar. Dershanelerde görev yapan psikolojik danışmanlar, öğrencilerde sınav dönemlerinde oluşabilecek motivasyon kayıplarının önüne geçer ve sınav hazırlık sürecinin verimli bir şekilde devam etmesini sağlar.
Ülkemizde eğitim ve sınav sistemi sık sık değişikliğe uğrar. Bu yüzden yapılan değişikliklerin yakından takip edilmesi gerekir. Böylece öğrencinin sınava daha doğru bir şekilde hazırlanmasını sağlanır. Dershaneler, sahip oldukları derin tecrübe sayesinde tüm bu değişiklikleri yakından takip ederek yorumlarla ve öğrencilerin yeni eğitim ve sınav sistemine uygun eğitim alması sağlarlar. Dershaneler arasında bulunan rekabet ailelere dershane fiyatları konusunda düşüşler yaşanmasını sağlamış ve dershanelerin verdiği hizmetleri uygun fiyata almalarına olanak tanımıştır.
Dershaneler, ülkemizin hemen hemen tüm il ve ilçelerinde faaliyet gösterirler. Özellikle büyükşehirlerde dershane sayılarının oldukça fazla olmasından dolayı dershaneler arası rekabet son derece yoğundur. Bu rekabet velilerin uygun dershane fiyatları ile çocuklarını dershaneye göndermesini sağlar. Uygun dershane fiyatları öğrencilerin sınavlara çok daha iyi bir şekilde hazırlanması mümkün hale gelir.