Ülkemizin genç nüfus her geçen gün arttığından dolayı lise ve üniversiteler için merkezi sınavlara giren öğrenci sayısı her geçen yıl artıyor. Başta büyükşehirler olmak üzere her yıl yüzbinlerce genç lise ve üniversite sınavlarına giriyor. Öğrenci sayılarının artması rekabeti de beraberinde artırıyor. Bu sebeple aileler çocuklarının geleceği için çocuklarını dershanelere gönderiyor. Dershanelerde hem okula takviye dersler hem de merkezi sınavlara yönelik dersler yapılır. Bu yüzden dershaneler ülkemizdeki eğitim sisteminin önemli bir parçası haline gelmiştir. Ülkemizde dershane sayısı çok olduğundan ve bu dershaneler arasında rekabet arttığından dolayı dershane fiyatları son yıllarda oldukça makul seviyelere gelmiştir.

Dershaneler öğrencileri merkezi sınavlara hazırlamalarının yanı sıra okul derslerine de yardımcı kurumlardır. Öğrencilerin konu eksikleri gerek özel dersler gerekse de birebir etütlerle giderilir ve öğrencilerin konuları daha iyi anlamasını sağlanır. Ayrıca dershanelerde öğrenci koçluğu ve danışmanlık hizmeti de bulunur. Bu hizmetlerle öğrenciler yeteneklerini keşfederek kendilerine daha uygun alana yönelebilirler. Bu sayede öğrenciler hem meslek seçimlerini hem de kariyer planlamalarını daha iyi şekilde yapabilirler. Bununla birlikte dershaneler, zorlu ve yoğun bir dönem olan sınava hazırlık döneminde öğrencilere psikolojik destek sağlayarak sınavda daha başarılı olmalarını sağlarlar. Dershanelerde bulunan psikolojik danışmanlar, öğrencilerde sınav dönemlerinde görülebilecek motivasyon kayıpları ve kaygıların kontrol altına alınmasını sağlayarak öğrencinin sınava daha verimli bir şekilde hazırlanmasına yardımcı olurlar.

Ülkemizdeki sınav ve eğitim sistemi çok sık değişikliğe uğradığından dolayı bu değişikliklerin iyi takip edilmesi gereklidir. Böylece öğrencinin sınava daha doğru bir şekilde hazırlanmasını sağlanır. Dershaneler, geçmişlerinden gelen bilgi ve birikim ile tüm bu değişiklikleri yakından takip ederler. Bu takip sayesinde öğrencilerin yeni sınav sistemine uygun eğitim alması sağlanır. Dershaneler arasındaki rekabet velilere dershane fiyatları noktasında olumlu yansıdığından dolayı tüm bu hizmetlere uygun fiyata sahip olmak mümkündür.

Dershaneler, başta büyükşehirler olmak üzere ülkemizin bir çok yerinde faaliyet gösterirler. Özellikle şehir ve ilçe merkezlerinde çok sayıda dershane bulunduğundan dershaneler arası rekabet oldukça fazladır. Bu durum velilere uygun dershane fiyatları bulma konusunda yardımcı olur. Uygun dershane fiyatları ile hem öğrencinin sınavlara daha iyi hazırlanması hem de velilerin çocuklarını kolaylıkla dershanelere göndermesi mümkündür.