Mamak Odtülüler Dershanesi

Dershane seçimi yaparken çoğu insanın belirli ilkeler çerçevesinde hareket ettiğini söylemek mümkündür. Söz konusu ilkeler;

  • Uygun fiyat,
  • Donanımlı eğitmen,
  • Donanımlı dershane,
  • Zengin imkanlar,

Gibi ilkelerdir. Oysa bunlar, bir dershaneyi seçilebilir kılmak için yeterli değildir. Bunların dışında da var olan ve aslında en az bunlar kadar önem arz eden bazı ilkeler daha vardır. Mamak Odtülüler Dershanesi için belirlenmiş olan ilkeler çerçevesinde bu konunun ele alınması mümkündür.

Mamak Odtülüler Dershanesi İlke ve Değerleri

Benimsenmiş olan ilk ilke, stratejik eğitimdir. Çünkü eğitim, salt bilgi çerçevesinde ele alınması mümkün olan bir olgu değildir. Buna ek eğitimin stratejik boyutlarının olduğu göz ardı edilmemelidir. Örneğin bir paragraf sorunu çözmenin çeşitli stratejileri vardır. Öğrencinin birkaç dakikasını alacak soruyu strateji ile yalnızca bir dakikadan az bir sürece çözebilmeleri, söz konusu stratejinin öneminin en temel göstergesidir.

Veliler ile iş birliği içerisinde bulunmak, bir diğer önemli stratejidir. Çünkü Mamak Odtülüler Dershanesi eğitmenleri, sınavın veliler ile bir bütün oluşturduğunun bilincindedir. Yani söz konusu süreci yalnızca öğrencilere mal etmek, bütün sorumluluğu öğrencinin sırtına yüklemek kesinlikle doğru değildir. Bunun yerine öğrencinin hassasiyetlerinin farkında olan bir aile yapısı oluşturmak, sanıldığından daha büyük avantajlar elde edilmesini sağlayacaktır.

Sınıf yapısı, Mamak Odtülüler Dershanesi’nin ön plana çıkmasını sağlayan en temel unsurdur. Çünkü söz konusu yapı, tamamen öğrenmeyi destekleyecek bir şekilde tasarlanmıştır. Öncelikle sınıflar ferah, ses geçirmez bir yapıdadır. Bu sayede öğrencilerin dikkatini dağıtacak en ufak bir detayın dahil yok edildiğini söylemek mümkündür. Buna ek sınıf mevcudu sayısı da oldukça düşüktür. Bu da birebir ilgilenme imkanının ortaya çıkmasını sağlayan bir durumdur.

Öğrencinin mesleki açıdan donanımlı olması elbette önemlidir. Ancak yeterli değildir. Öğrencinin kendisini iyi ifade edebilmesi, ifadelerinde takındığı üslubu özenle seçmesi de oldukça önemlidir. Mamak Odtülüler Dershanesi kapsamında belirlenen en temel ilkenin merhametli doktorlar, dürüst avukatlar, vicdanlı hakimler ve hakkaniyetli yöneticiler yetiştirmek olduğunu söylemek mümkündür. Asıl olan söz konusu mevkileri bilgi ile kazanmaya ek, yapı ile kazanmaktır.